Instead of Throwing Out Potato Peels, You Can Throw Out Your Money
The newest product from Ore-Ida has to be one of the silliest items in the frozen food section. The new Steam-n-Mash Potatoes cost $3.83 at my Hy-vee. What do you get for your money? You get 24 oz of frozen pre-peeled, pre-cut potatoes. It still takes 10 minutes to cook them in the microwave and you still have add milk, butter, and then mash them.
For about a dollar you could make the same amount of mashed potatoes using the regular unpeeled variety from your produce section. But, what about the convenience, isn’t that worth the extra $2.83! No way! Paying an extra couple of bucks for every meal just for the sake of convenience could really add up over the course of a year.
Making mashed potatoes the old fashion way would really only add another 15 minutes to the process. It might take five minutes for peeling and 10 extra minutes to boil. If you can’t find an extra 15 minutes most evenings than your family may need to rethink some priorities. Plus, when you really are strapped for time there is always instant mashed potatoes, which are pretty cheap. I don’t think your children will need therapy because you fed them instant, but if they do, you can always use the money you saved to pay for it.
Throw out the potato peels, not your money.
2 Comments »
RSS feed for comments on this post. TrackBack URL
Sigh… products like these are introduced to the public and then people who buy them complain that they don’t have enough money. I’m not saying all people are like this, but it certain doesn’t encourage anyone to save money.
That’s funny- my mom just made these last night when I visited for dinner. I do have to say that we seriously were short on time last night so it was a nice break, but I can’t say that I would have purchased them on my own. I agree that people spend way too much money on these types of things in general. Look at those lunchbox meals you can buy your kids- they are EXPENSIVE and very high in salt. To take 5 minutes to pack the same stuff for your kids is healthier and a heck of a lot cheaper.